0 216 463 2705
 
ANASAYFA KURUMSAL HİZMETLERİMİZ GALERİ SEKTÖREL HABERLER İLETİŞİM
 
 
 SEKTÖREL 
 
SEKTÖREL HABERLER
DUYURULAR
SEKTÖREL TERİMLER
KANUN ve YÖNETMELİKLER
 
SEKTÖREL HABERLER
 
İstanbul dünyanın lojistik başkenti olacak
UTİKAD Başkanı Erkeskin,İstanbul'un 2014 yılında dünyanın lojistik başkenti olacağını belirtti
İSTANBUL - Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Turgut Erkeskin, lojistik ve taşımacılık sektörünün dünya çapındaki en büyük kuruluşu olan Uluslararası Taşımacılık İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu'nun (FIATA) 2014 Dünya Kongresi'ni 13-18 Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirileceğini belirterek, "Tabiri caizse İstanbul 2014'te dünyanın lojistik başkenti olacak" dedi.
Turgut Erkeskin, yaptığı değerlendirmede, taşımacılık ve lojistik sektörü firmalarının 2013 yılını başarıyla tamamladığını ve 2014 için kendilerine yine büyük hedefler belirlediklerini ifade etti. Avrupa pazarındaki daralma ve Ortadoğu'daki çalkantılardan etkilenen sektörün yeni pazarlara açılma ve bu pazarlarda var olma çabasının devam edeceğini dile getiren Erkeskin, sektör şirketlerinin yurt içi ve yurt dışında artan filo, depo, altyapı ve bilgi teknolojileri yatırımlarının küresel lojistik pazarında Türk şirketlerinin şansını daha da artıracağını söyledi.

Genel anlamda ciro hedeflerini gerçekleştiren sektör firmalarının önemli bir kısmının geçen yılı yüzde 10 ile 20 bandında bir büyümeyle tamamladığını belirten Erkeskin, sektör bazında ise yine ekonominin üzerinde büyüme oranıyla yüzde 6-7 civarında bir büyüme gerçekleştirdiklerini kaydetti. Erkeskin, 2014 yılında sektörde demiryolu, denizyolu ve liman yatırımlarının hız kazanacağını ve konsolidasyon sürecinin devam edeceğini öngördüklerini aktararak, "Ayrıca firmalarımız yurt dışında şirket alımlarını sürdürürken yurt içinde de yerli yabancı ortaklıklar ve birleşmelere tanık olacağız.
Küresel ekonomideki iyimser ortamın devam etmesi ile birlikte yatırım ve mevzuattaki gelişmelerin kazandırdığı ivmenin sektöre olumlu yansıyacağını ve 2014 yılında da sektörün ekonomik büyümenin üzerinde bir performans göstereceğini düşünüyoruz" diye konuştu. "Önemli ve değerli işler yapılıyor" Lojistik sektöründe devletin altyapı yatırımları, mevzuat çalışmaları ve özel sektörün faaliyetlerinde önemli mesafeler alındığını anlatan Erkeskin, şöyle devam etti: "Devlet yatırımlarına bakıldığında, Marmaray'ın faaliyete geçmesi ve üçüncü köprünün temelinin atılması adımlarının lojistik akışkanlık ve sektörle ilgili bundan sonraki çalışmalar için öneme sahip. Bununla beraber, çok önemli yol yatırımları yapılıyor.
Liman yatırımları var. Limanlarımızda önemli kapasite artırımları söz konusu. Havayolu taşımacılığıyla ilgili olarak yeni havalimanları devreye girdi, havalimanlarının kargo tesislerinde genişleme yatırımları yapıldı. Demiryolu taşımacılığında da yeni hatlar devreye girdi; mevcut hatların yenilenmesi çalışmaları var.
Çok önemli ve değerli işler yapılıyor." Erkeskin, İstanbul'un batısında yapılan demiryolu yenileme çalışmalarının ciddi aksaklıklara da sebep olduğunu, Halkalı'ya gelen hatların kapanmasından dolayı çok önemli demiryolu taşıma kapasitelerini kaybettiklerini ve bazı müşterileri kaçırdıklarını ifade etti.
Bunların bugünün önemli kayıpları olduğunu dile getiren Erkeskin, "Demiryolu taşımacılığının çok karakteristik bir dinamiği var; kaçırdığınız müşteriyi kolay kolay geri alamıyorsunuz; demiryoluna geri çekemeyebiliyorsunuz. Bu negatif tarafı. Ama orta ve uzun vadede bakıldığında bu hatların yenileniyor olması bize ileride önemli kazanımlar sağlayacak" dedi. Yüksek Hızlı Tren projesiyle "insan lojistiği" alanında önemli gelişmeler kaydedildiğine ve şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) marifetinde 19 noktada lojistik merkez inşa edildiğine değinen Erkeskin, "Devletin lojistik sektörüne yaptığı yatırımlar 2013'te çok fazlaydı" dedi.
 
Türkiye lojistik liginde 30'uncu oldu
Dünya Bankası uzmanları ve Finlandiya’daki Turku Ekonomi Okulu işbirliğiyle hazırlanan “Rekabete Bağlantı – Küresel Ekonomide Ticaret Lojistiği” raporu yayınlandı. Raporda 2014’e ait lojistik performans endeksleri ve göstergeleri de yer aldı. Buna göre Lojistik Performans Endeksi’nde ilk 10 sırayı Almanya (4.12 puan), Hollanda, Belçika, İngiltere, Singapur, İsveç, Norveç, Lüksemburg, ABD ve Japonya aldı. Türkiye daha önce 26. sıraya kadar yükselmişti Türkiye ise 3.50 puan ile ölçülen 160 ülke arasında 30’uncu sırada yer aldı. Türkiye’nin önceki Lojistik Performans Endeksleri’nde en iyi performansı 26’ncılık, en kötü performansı 35’incilik olmuştu. Türkiye LPE’de “Lojistik Altyapısı” sıralamasında 27’nci; “Uluslararası Gönderiler” sıralamasında 48’inci; “Lojistik Kalitesi ve Yeterliliği” sıralamasında 22’nci; “İzleme ve Takip” sıralamasında 19’uncu; “Zamanlamaya Uygunluk” sıralamasında ise 41’inci oldu. Rapora Türkiye'de lojistik muameleye tabi tutulan gönderilerin yüzde 82'si kalite kriterini karşılıyor. Lojistikte dünyanın en kötü durumdaki ülkeleri ise Somali, Kongo, Afganistan, Eritre, Suriye, Cibuti, Sudan ve Küba olarak sıralandı. LPE'de en iyi 10 orta üst gelirli ülkeler arasında üçüncü sırada Türkiye 2014 Lojistik Performans Endeksi’nde, orta üst gelirli ülkeler grubu sıralamasında ise üçüncü oldu. Üst orta gelirli ülkelerde lojistiği en iyi olan ülkeler Malezya, Çin, Türkiye, Macaristan, güney Afrika, Tayland, Romanya, Panama, Bulgaristan ve Meksika şeklinde sıralandı. Lojistik endeksi nedir? Raporda lojistik performansın arz zincirlerinin güvenliği ve üreticilerle ihracatçıların hizmet sunumlarının öngörülebilirliğiyle güçlü ilişkisi bulunduğu belirtildi. Arz zincirlerinin “en zayıf halkası kadar” güçlü olabildiği, ulusal rekabet için kritik önemini korurken birçok ülkede giderek daha karmaşık hale geldiği kaydedilen raporda “Kapsamlı reformlar ve politika üretenlerle özel paydaşların uzun vadeli taahhütleri temel olacak. Endeks burada dünya çapında ticaret engellerini daha iyi anlamak için eşsiz bir referans sağlıyor” denildi.
 
Türkiye 'Lojistik Master Planı'nı hazırlıyor
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın talimatı ile TİM bünyesinde bir Lojistik Konsey oluşturuldu.

UND'den UTİKAD'a, DTD'den DTO'ya, Ekonomi Bakanlığı'ndan Ulaştırma Bakanlığı'na kadar sivil toplum kuruluşları ve kamu kesiminin içinde bulunduğu Lojistik Konseyi, ilk önce Lojistik Strateji Planı, sonra Lojistik Master Planı hazırlayacak ve daha sonra da Lojistik Kanunu ile ilgili çalışmalar yapacak.
Türkiye'nin coğrafi konumu lojistik sektörünün gelişmesinde en önemli etkene sahip. Ancak sadece coğrafi konum yetmiyor. Türkiye'de lojistiğin gelişmesi için planlı bir programın yapılması gerekiyor. Bu programın adı da Lojistik Master Plan olmalı. İşte tam da bu konuyla ilgili sektörde şu günlerde sıcak gelişme yaşanıyor. Nedir bu sıcak gelişme? Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde sektörün sivil toplum örgütlerinin de içinde bulunduğu bir Konsey, Lojistik Master Plan hazırlamak için toplandı. Konsey'in adı TİM Lojistik Konseyi. Konseyin doğal Başkanı TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi.

Ancak Mehmet Büyükekşi'den çok Konseye Sabay Taşımacılık Genel Müdürü M. Bülent Aymen başkanlık yapıyor. Peki M. Bülent Aymen kim? TİM Yönetim Kurulu Üyesi olan Bülent Aymen, 1995 yılından beri de Akdeniz İhracatçılar Birlikleri Başkanlığı'nı yürütüyor. 26 yıldır dış ticaret ve taşımacılıkla uğraşan Aymen, Konsey'in ilk önce Lojistik Strateji Planı daha sonra da Lojistik Master Planı ortaya koyacağını söyledi. Bir önemli bilgi daha, TİM tarafından böyle bir konseyin oluşturulmasını 2009 yılında o günün Devlet Bakanı bugünün Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan istiyor.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın talimatı ile TİM bünyesinden bir çalışma yapılıyor ve sektörün sivil toplum örgütleri Konsey'in oluşumuna davet ediliyor. TİM öncülüğünde oluşturulan bu Konsey'de kimler var? Konsey'de; Ulaştırma Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD), Demiryolu Taşımacıları Derneği (DTD), Gümrük Müşavirleri Derneği, Deniz Ticaret Odası'nın (DTO) temsilcileri bulunuyor.
 
 
 
© 2014  Görsel Taşımacılık  All Rights Reserved Cnp Web Studio